Zarejestruj się
Love Animals portal dla kochających zwierzaki.

Jak nauczyć kota imienia?

Posted on 11 Grudzień, 2014 by | 11 views

Każde zwierze, które bierzemy do domu i traktujemy jak członka rodziny, powinno mieć imię. Każdy właściciel domowych pupili wie, że psy bardzo szybko przyzwyczajają się do swojego imienia i traktują je jako komendę do przyjścia. Koty wręcz przeciwnie. Jest to główna różnica między kotami, a psami. Te drugie z łatwością przy odpowiednim prowadzeniu uczą się komend. Kot natomiast, z racji swojego bardziej indywidualnego charakteru, nie tak łatwo przyzwyczaja się do komend i reaguje tak jak byśmy tego chcieli. Wypływa to z faktu, iż psy od zawsze współpracowały z człowiekiem i komunikowały się z nim poprzez gesty i słowa. Koty nigdy nie wykonywały świadomie powierzonych im zadań. A przyjście na dźwięk swojego imienia to właśnie zadanie do wykonania. Imię to komenda. Sztuka nauczenia kota reakcji na imię, nie jest tak trudna jak może się to wydawać.Kot jest bystry i szybko uczy się zachowań, które przynoszą mu korzyść. Tę wiedze można wykorzystać, aby zachęcić kota do reakcji na jego imię.

  Wybór imienia

Jak już mówiliśmy imię dla zwierzęcia pełni rolę komendy czy sygnału. Z tego powodu musi być ono krótki i chwytliwe. Najlepiej nadawać imiona dwusylabowe i dźwięczne. Długie imiona, nie będą zapamiętane przez kota, a w konsekwencji ignorowane. Oczywiście ważne, aby imię podobało się Tobie i pasowało do pupila. O tym musisz już zdecydować sam.


  Szkolenie
Kot z chęcią uczy się rzeczy, które przynoszą mu korzyści jak jedzenie czy pieszczoty. Zna doskonale dźwięk otwieranej lodówki i zawsze przyjdzie gdy go usłyszy, ze względu na to, że przeważnie dostaje coś smacznego od nas właśnie z lodówki. Warto to wykorzystać w szkoleniu. Zastąp więc dźwięk drzwi lodówki imieniem kota.


 • Krok pierwszy:
  Gdy masz już gotowe imię dla kota, weź smakołyk do ręki, stań naprzeciwko kota i zawołaj go jego imieniem. Następnie każ mu przyjść poprzez nawoływanie „cicici”, czy nęcenie smakołykiem. Powtórz czynność co najmniej 10 razy.
 • Krok drugi :
  Zwiększ odległość między tobą a kotem i powtarzaj czynność. Po każdym przyjściu nagradzaj kota, ale tym razem rzadziej smakołykiem, a częściej pieszczotami
 • Krok trzeci:
  Wyjdź do innego pomieszczenia i zawołaj kota po imieniu. Jeśli przyjdzie nagrodź, powtarzaj czynności codziennie, po kilka razy, w podanej formie. W szkoleniu najważniejsza jest konsekwencja, bez niej niczego nie osiągniesz.

  Nie jest to łatwe i na początku kot całkowicie może ignorować imię i przychodzić na sam dźwięk Twojego głosu czy zapach smakołyka. Po pewnym czasie specyficzny dźwięk imienia będzie wychwytywany przez pupila i kojarzony z nagrodą. Dlatego ważna jest rutyna i chwytliwe imię. Pamiętaj też, że gdy wypowiadasz imię kota w celu zawołania, używaj lekko dynamicznego i pozytywnego tonu głosu.

  Kiedy używać
Imienia używać należy bardzo często zwłaszcza na początku nauki. Kiedy chcesz dać kotu zabawkę czy kiedy dajesz mu jedzenie, do komend dodaj imię np. „Puszek jedz”, „Puszek masz”, „Puszek chodź” itd. Powtarzaj imię zawsze gdy chcesz wchodzisz z kotem w interakcje. Będzie to ostateczny krok szkolenia. Gdy kot będzie reagował i podnosił głowę na dźwięk możesz być pewny, że wykonałeś doskonałą robotę.


  Kiedy nie używać
W szkoleniu dążysz do jednej rzeczy, aby dźwięk imienia kojarzył się z czymś dobrym i przyjemnym. W ten sposób także budujesz zaufane między Tobą, a Twoim pupilem. Dlatego nie możesz zniszczyć tego używaniem imienia w negatywnych sytuacjach, czy podczas karania. Dla nas naturalne jest, że np. karcimy dzieci zaczynając od ich imienia. Pamiętaj, że kot to zwierze nie człowiek, a jego tok myślenia jest prosty. Jeżeli zaczniesz używać imienia podczas karcenia kota lub próby zatrzymania przed zrobieniem czegoś niepożądanego, kot zacznie kojarzyć je źle i będzie je ignorował lub co gorsza uciekał na jego dźwięk. Dlatego do karcenia używaj jedynie słowa „nie” lub „stop”. Imię zarezerwuj dla pozytywnych sytuacji.


Imię jest bardzo ważne, każdy kot powinien je mieć. Może odzwierciedlać charakter czy wygląd zwierzęcia. Jednak najważniejsze jest to aby dzięki niemu ocieplić relacje kot – właściciel, a to jest w szkoleniu zwierząt najważniejsze.

Ratings
Kod weryfikacyjnyBy Sklepy www magento Warszawa | cypis.net