Zarejestruj się
Love Animals portal dla kochających zwierzaki.

Niezbędne akcesoria w podróży z kotem

Posted on 12 Grudzień, 2014 by | 9 views

Właściciele zwierząt często zastanawiają się czy będą mieli czas na opiekę nad pupilem. Jedną z przyczyn dla, których ludzie rezygnują z trzymania zwierzęcia w domu, są liczne podróże i wyjazdy jakie narzuca im tryb życia. Jak temu zaradzić, kiedy bardzo chcemy mieć kota, a nie mamy go z kim zostawić podczas naszej nieobecności? Zrezygnować z kota czy z podróży? Najlepiej nie rezygnować z niczego. Zabierzmy kota ze sobą. W podróży z kotem jest ważne kilka rzeczy, jedną z nich są akcesoria. Bez właściwego ekwipunku, kocia wycieczka stanie się pasmem udręk i stresów zarówno dla właściciela jak i dla ulubieńca. Co najlepiej sprawdzi w podróży? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.


  Stres podróży
Zmiana miejsca dla kota, zwłaszcza częsta, wywołuje wiele stresu. Podobnie jest z nowym środowiskiem jakim jest samochód, czy miejsce docelowe podróży. Zniwelować stres naszego pupila może wcześniejsze oswojenie ze środkiem lokomocji. Poprzez wpuszczanie kota od czasu do czasu do samochodu przed podróżą, tak aby kot czuł się w nim bezpiecznie. Jednak czasem podróż odbywa się publicznym transportem co zmniejsza nasze pole manewru. Kot, będzie miał skłonności do ucieczki, płoszenia się, głośnego miauczenia czy problemów z trawieniem. Możemy wspomagać się farmakologicznie, jednak nie jest to jedyne właściwe rozwiązanie. Lepiej za pomocą odpowiednich technik i ekwipunku umilić kotu pierwszą podróż. Dzięki temu kolejne, będą przebiegać spokojniej i przyjemniej.


  Akcesoria i ich użycie


 •  Transporter:
  jest niezbędny dla każdego kto zabiera kota ze sobą na wyjazdy. Często przydaje się też podczas transportu do weterynarza czy na małe odległości. Nośniki występują w r
  óżnych wersjach i rozmiarach. Przeważnie ich wymiary wahają się od 48 x 32.5 x 29cm do 61x40x38cm. Dla większych kotów, można kupić nośniki przeznaczone dla psów, także się sprawdzają. Ceny nie są wygórowane za podstawową wersję zapłacisz około 50 zł. Pamiętaj, że nośnik jest narzędziem do transportowania kota. Nie może on przebywać w nim, zbyt długo. Koty lubią przestrzeń i po pewnym czasie nawet najbardziej cierpliwe zwierze zacznie nawoływać i prosić o wyjście. Jeżeli masz możliwość wypuszczaj kota, np. podczas podróży samochodem czy w pokoju w miejscu zamieszkania. Jednak pamiętaj aby przed wypuszczeniem kota, upewnij się, że wszystkie okna i wyjścia w pomieszczeniu są zamknięte. Jeżeli kot musi pozostać w transporterze dłużej np. powyżej 10 godzin, zapewnij mu wygodę. Włóż do środka koc, na którym kot zwykle śpi, czy jego zabawki. Pamiętaj o karmieniu i wypuszczaniu na siusiu.
 • Smycz:
  kot nie da się kontrolować głosem jak w przypadku psa. Kot nieobyty z otoczeniem, czasem może wpaść w panikę i zwyczajnie uciec. Dlatego najlepiej kontrolować kota za pomocą smyczy, obroży czy szelek. Jeżeli kot przyzwyczajony jest do spacerów na smyczy, nie będziemy mieli problemu w posługiwaniu się tymi akcesoriami. W przeciwnym razie, musisz pupila oswoić ze smyczą. Najlepiej wybrać na początku szelki dla kota dopasowane do jego masy i wielkości. Z takich szelek kot nie będzie miał możliwości się wydostać. Inaczej jest z obrożą, gdzie istnieje obawa wyślizgnięcia z niej głowy. Szelki także stabilizują pozycje smyczy na górze i zapobiegają jej zaplątaniu w łapy. Nawet jeżeli trzymasz kota na rękach i jesteś pewny, że nie ucieknie, lepiej go przypnij. Są to zwierzęta łatwo płochliwe i bardzo szybkie. Smycz jest bardzo przydatna w dłuższych pobytach np. na wakacjach, gdzie nie możesz trzymać swojego mruczka cały czas zamkniętego w pomieszczeniu.
 • Kuweta i worki:
  w podróży bardzo ważne jest aby, dbać o czystość i higienę. Jeżeli Twój pupil mieszka z Tobą w jednym pomieszczeniu, dobrze jest zaopatrzyć się w kuwetę. Oczywiście nie musisz brać dużej, domowej kuwety. Wystarczy, że kupisz mały plastikowy pojemnik, czy wykorzystasz pudełko po lodach. Także potrzebne będzie Ci tyle żwirku ile kot będzie potrzebował do wykorzystania. Najlepsze są żwirki niwelujące zapachy. Kuweta przydaje się w pomieszczeniu, czy nawet może być umieszczona w Twoim samochodzie podczas podróży. Oprócz kuwetki pomyśl o szczelnych workach np. na odchody. Umieszczaj tam brudy z kuwety. Niestety kiedy podróżujesz publicznymi środkami transportu, będzie trudniej. Najlepiej zapytaj się o ilość postojów i możliwość zabrania ze sobą kata. Niektórzy przewoźnicy nie życzą sobie zwierząt w pojazdach. Wybieraj przewoźnika z dużą ilością postojów. Jeżeli jesteś w pociągu, kuweta też się może sprawdzić. Pamiętaj jednak o tym, że zaraz po wszystkim, zapakuj cały ”ładunek” do szczelnej torebki lub pozbądź się brudnego żwirku w toalecie pociągu. Aby było Ci łatwiej zadbać o czystość przed podróżą, licz czas od kiedy kot spożył posiłek do załatwiania się. Będziesz wiedział wtedy kiedy kot ma potrzebę. Mając taką wiedze, możesz wypuścić kota i przygotować się w odpowiednim momencie. Miska i poidło: Wydawać mogłoby się oczywiste, że zabieramy te przedmioty ze sobą, a mimo to często o nich zapominamy. Miska oczywiście nie jest dużym problemem. Kot ma swoje pory karmienia i można je dostosować do trybu podróży. Natomiast do wody powinien mieć dostęp zawsze. Tutaj z pomocą przychodzi nam poidełko, podobne do tego montowanego w klatkach chomików czy królików. Takie poidełko dobrze jest zamontować wewnątrz klatki lub transportera, jeżeli będziesz musiał kota pozostawić w nim dłużej.

  Wskazówki
Podroż nie jest łatwa dla kota, musi on siedzieć większość czasu zamknięty, czy w obcym pomieszczeniu. Jednak możesz mu umilić podróż kilkoma prostymi zabiegami:


 • Używaj w podróży przedmiotów, których kot zwykle używa. Do nośnika włóż jego koc czy poduszkę, zapach będzie mu przypominał dom i dawał poczucie bezpieczeństwa.
 • Jeżeli masz „rozbrykanego” kota weź kilka jego ulubionych zabawek, aby kot pozostawiony w pokoju w miejscu zakwaterowania nic nie zniszczył, ani się nie nudził.
 • Zabierz ze sobą kilka lepszych smakołyków na podróż, kot może tracić apetyt i nie będzie chciał jeść. Stanie się to problemem gdy musisz z nim podróżować daleko i długo. Mając przysmaki, zachęcisz go do jedzenie. Jeżeli Twój pupil jest spokojny, jedziesz pociągiem czy, autobusem.
 • Nie musisz trzymać go cały czas w nośniku, możesz wyjąć po pozwolić spać na kolanach. Ale tylko jeśli jesteś pewien, że nie ucieknie.
 • Włóż kota w szelki na początku podróży, abyś potem nie musiał walczyć z zestresowanym kotem, dodatkowo potęgując jego niepokój. Dzięki szelkom zawsze kiedy będzie potrzeba, możesz podpiąć smycz do kota.

Podróż to zmiana miejsca i warunków, koty tego nie lubią, ale są to zwierzęta szybko adaptujące się w nowym środowisku. Jeżeli raz już przyzwyczaisz je do podróży i sprawisz, że będzie się kojarzyć dobrze, Twój pupil nie będzie robił zwiększysz problemów. Dzięki temu podróżowanie będzie przyjemne dla was dwojga.

Ratings
Kod weryfikacyjnyBy Sklepy www magento Warszawa | cypis.net