Zarejestruj się
Love Animals portal dla kochających zwierzaki.

Manx - najrzadszy kot świata

Posted on 17 Grudzień, 2014 by | 11 views

Króciutki ogonek, lekko zaokrąglony grzbiet, duże, ufne oczy. To właśnie cały Manx. Jak nie ulec jego urokowi? Manxy uważane są starą rasę, jak stare są naprawdę nikt nie wie. Niewątpliwie rasa ta budzi kontrowersje i zainteresowanie. Zarówno historia jej powstania jak i sam wygląd jest wyjątkowy. Mimo rosnącej popularności kotów wyglądających „inaczej” Manxy są bardzo rzadkimi kotami. Często mówi się o tym, że są to najrzadsze koty świata. Obecnie jedyne zarejestrowane hodowle znajdują się w Stanach Zjednoczonych i tylko tam możemy dostać oryginalnego Manxa. A ich populacja szacowana jest na jedynie kilkaset osobników czystej krwi.


  Korzenie
Skąd właściwie jest Manx i dlaczego tak intryguje miłośników kotów? Ten bezogonowy kot pojawił się na wyspie Man położonej między Irlandią a Wielką Brytanią. Kot bez ogona pojawiał się już na średniowiecznych rycinach i wiejskich legendach. Sama mutacja ogona nie jest nowością. Krótki ogon czasem występuje naturalnie zarówno u kotów jak i u psów. Jest to wynik skrócenia jego kości lub całkowitego zaniku na skutek naturalnej mutacji. Jednak tego typu przypadki zdarzają się bardzo rzadko. Skąd więc takie nagromadzenie kotów bez ogona na jednej wyspie? Znów z pomocą przychodzi genetyka. Jest to wynik małej puli genowej, w małej zamkniętej populacji kotów. Dzięki temu gen braku lub krótkiego ogona zachował się i był często przekazywany. Od XX wieku Manx został uznany oficjalnie w USA i Europie jako rasa.


  Dlaczego Manx jest taki rzadki?
Po odkryciu tych osobliwych kotów na wyspie Man, zaczęto starać się, poprzez procesy hodowlane, zachować gen krótkiego ogona i krągłości kręgosłupa. Okazało się to jednak bardzo trudne. Kot o wyglądzie rasy Manx nie zawsze ma potomstwo z cechami właściwymi dla tej rasy. Wynika to z tego, iż są to cechy recesywne. Dodatkowym problemem okazały się zaskakujące małe mioty kotek typu Manx. Samice rodzą w jednym miocie nie więcej niż 3-4 kociaki z których 25% rodzi się z wrodzonymi wadami, które prowadzą so śmierci czy stałego upośledzenia.


  Co jest najważniejsze w rasie ?
W wyglądzie rasy najważniejszy jest krótki ogon. Nie może być dłuższy niż 3 cm. Powinien się też charakteryzować kilkoma załamaniami. Jeżeli kot nie ma ogona to także wpisuje się w standardy rasy. Kolejną ważną cechą jest krągłość zadu. I lekkie obniżenie postawy kota w jego stronę. Niestety ta cecha powoduje skoczny chód u tych kotów, co z kolei prowadzi do zwyrodnień w dolnej części kręgosłupa. Ważnym wyznacznikiem rasy jest też krągła głowa, pyszczek i oczy. Kot ogólnie powinien być krępy i średniej wielkości. Co do ubarwienia nie ma specjalnych obostrzeń. Manxy występują w wielorakiej pokrywie. Istnieje oczywiście długowłosa odmiana – Cymric.


  Pies w skórze kota
Charakter Manxa w niczym nie przypomina stereotypowego kociego charakteru. Manxy są jak psy w kocim ciele. Niezwykle oddają się swojej rodzinie, a nawet potrafią jej bronić. Z wielką lojalnością przywiązują się do swoich właścicieli i tak jak psy tęsknią gdy zostają same. Jeżeli uważasz, że kot nie wita z entuzjazmem swojego pana, Manx jest tego zaprzeczeniem. Zawsze entuzjastycznie reaguje zarówno na głos jak i na obecność właściciela. Doskonale sprawdza się na spacerach, nawet na smyczy. Jeżeli nie możesz mieć psa, wybierz Manxa. Jego charakter jest 100 razy cenniejszy niż osobliwy wygląd.


  Zespół Manx, a zdrowi
Zespołem Manx nazywany jest nie tylko brak ogona, ale i zaokrąglony kręgosłup u kota. To właśnie ta cecha odpowiedzialna jest za problemy kota z układem kostnym. Przedłużanie i potęgowanie jej prowadzi u kotów do nadmiernego zniekształcenia kośćca i częstej śmierci w młodym wieku lub koniecznej eutanazji w latach późniejszych. Koty te także, cierpią na zwyrodnienia dolnej części kręgosłupa i bioder. Wszystkie Manxy są na to narażone w starszym wieku. Aby załagodzić skutki tej mutacji a jednocześnie zachować wygląd kota, należy krzyżować Manxy z innymi rasami o prostym kręgosłupie i długim ogonie. Pamiętaj. Niestety wygląd kot zawdzięcza mutacji, która obarcza go późniejszymi problemami. Czasem warto zrezygnować z wyglądu dla ratowania zdrowia rasy i kota.


  Ciekawostki 


  •  Jako jedna z najrzadszych ras, jest też jedną z najdroższych. Ceny za młodego osobnika sięgają nawet do 4 tyś $.
  • Najdroższe są białe Manxy.
  • Kot potrafi uczyć się komend równie sprawnie jak pies.
  • W Europie nie ma żadnej zarejestrowanej hodowli Manxów, można je natomiast sprowadzić z USA.

Nikt, kto miał styczność chociaż raz z Manxem, nie przejdzie obok niego obojętnie. Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o tych kotach, znajdź je w naszym katalogu ras.

Ratings
Kod weryfikacyjnyBy Sklepy www magento Warszawa | cypis.net