Zarejestruj się
Love Animals portal dla kochających zwierzaki.

Magnez dla kotów

Posted on 18 Grudzień, 2014 by | 9 views

Suplementy diety są równie ważne w życiu kota jak i w naszym. Oczywiście nie chodzi o bezmyślne, codzienne łykanie tabletek czy dodawanie suplementów do jedzenia. Gospodarować posiłkami musisz rozsądnie nawet w diecie Twojego pupila. Jednym z ważniejszych suplementów diety jest magnez. Jest on ważny dla kości, ale nie tylko. W organizmie kota pełni wiele funkcji dlatego utrzymanie go na odpowiednim poziomie jest takie ważne. Zarówno jego niedobór jak i nadmiar prowadzi do problemów zdrowotnych. Postaramy się wyjaśnić, jakie dokładnie pełni funkcje w organizmie kota , w jakich produktach się znajduje i w jakiej ilości należy go podawać kotu.


  Rola magnezu
Magnez znajduje się we wszystkich komórkach ciała i jest niezbędny przy wielu procesach komórkowych. Najważniejsze funkcje magnez pełni w układzie nerwowym, ruchowym i układzie sercowo-naczyniowym. W układzie nerwowym pełni rolę regulatora. Odpowiada za wytwarzanie i magazynowanie energii w postaci wysokoenergetycznych związków. Te z kolei, trafiają do mózgu, co wpływa pozytywnie na pamięć czy nawet dobry nastrój. Magnez jest też katalizatorem spalania różnych węglowodanów np. glukozy, dzięki niemu dostarczana jest energia do komórek organizmu kota. Suplement ten odgrywa także istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu serca i naczyń krwionośnych. Jako, jest odpowiedzialny za dostarczenie energii do komórek, dostarcza ją też do mięśnia sercowego. Bez magnezu serce nie może prawidło się rozkurczać i skurczać. Dlatego niedobór magnezu może doprowadzić do skurczów nie tylko mięśnia sercowego ale i innych mięśni w układzie ruchu. Kolejną ważną funkcją magnezu jest zabezpieczanie krwi przed krzepnięciem. Co chroni przed zawałami, czy zakrzepami w naczyniach krwionośnych. Oprócz regulowania gęstości krwi, jest odpowiedzialny za prawidłowe ciśnienie. Z tego względu jest bardzo ważny w organizmie kota z nadwagą czy w podeszłym wieku. Te wszystkie funkcje sprawiają, że magnez nazwany został pierwiastkiem życia.


  Gdzie znaleźć można magnez?
Magnez zwierzętom najlepiej podawać bezpośrednio w pokarmie. Należy tak ułożyć dietę, aby produkty w niej zawierały magnez. Najlepszym źródłem magnezu dla kota są ryby (głownie sardynki i tuńczyk) i mięso z kurczaka (głównie pierś). Innym mniej lubianym przez kota źródłem magnezu są rośliny takie jak kapusta, sałata, szpinak itp. Ten pierwiastek możemy odnaleźć także w wielu gotowych karmach zarówno suchych jak i mokrych.


  Dzienna dawka magnezu
Właściwe dla kota są te dawki ustalona przez Association of American Feed Control Officials:


 • Dla dorosłego kota bez problemów zdrowotnych: minimum 0,04%
 • Kotki w ciąży i kociaki do 12 miesiąca życia: 0,08%
  Tę dawkę można zapewnić bardzo łatwo, albo poprzez dodanie do posiłku ryby (1/8 posiłku to ryby) lub bazować na magnezie dodanym do gotowej karmy. Zawsze na etykiecie podana jest ilość magnezu i dzienna dawka.

  Nadmiar i niedobór
Zarówno nadmiar jak i niedobór magnezu prowadzi do powikłań i problemów zdrowotnych u kota. Głównymi z nich spowodowanych nadmiarem magnezu są:


 • Wytrącanie się kamieni nerkowych, poprzez łączenie się fosforu z amonem. Objawia się to krwiomoczem, częstym oddawaniem moczu. To powikłanie może prowadzić nawet do śmierci u kota.
 • Zbyt wolne krzepnięcie krwi.

  Niedobór magnezu najczęściej prowadzi do:
 • Rozdrażnienia kota, objawiającego się poprzez nadmierną agresje.
 • Skurcze mięśni, możemy to zaobserwować np. podczas snu, kot doznający skurczu, tak jak człowiek budzi się nagle z bólem. W przypadku kota o bólu może informować głośne miauczenie i brak niechęć do ruchu po przebudzeniu.
 • Gęstnienie krwi, może to prowadzić do zatkania naczyń krwionośnych, a w efekcie do zawału i śmierci. Jeżeli masz podejrzenia, że Twój kot ma niedobór bądź nadmiar tego pierwiastka, zgłoś się do weterynarza.

  Stabilizować właściwy poziom magnezu, możesz łatwo kontrolować poprzez odpowiednią dietę.

Suplementy diety są ważne, aby utrzymać je na odpowiednim poziomie najlepiej mądrze wybierać rodzaj pokarmu. Stosowanie dobrej jakości pokarmu dla kota, jest najpewniejszym sposobem na zapewnienie mu zdrowia. Oczywiście nie mniej ważna jest obserwacja zachowania kota. Jeżeli jakikolwiek czynnik Cię zaniepokoi zawsze możesz skonsultować się z weterynarzem.

Ratings
Kod weryfikacyjnyBy Sklepy www magento Warszawa | cypis.net