Zarejestruj się
Love Animals portal dla kochających zwierzaki.

Choroby trzustki

Posted on 21 Grudzień, 2014 by | 6 views

U kota trzustka znajduje się za jelitem cienkim w jamie brzusznej. Jest to jeden z głównych narządów gruczołowych, pełni wiele funkcji. Jest odpowiedzialna za wytwarzanie insuliny, która ułatwia metabolizm cukrów. Oprócz insuliny, trzustka wytwarza także inne hormony niezbędne do trawienia i procesów metabolicznych. Bez prawidłowego działania trzustki, organizm nie jest w stanie poprawnie funkcjonować, dlatego jej choroby są tak groźne. U kota tak jak u człowieka występuje zapalenie trzustki. Może wystąpić nagle i mieć ostry przebieg, czasem mamy też do czynienia z przewlekłym zapaleniem trzustki. Bardzo ważne jest szybkie zdiagnozowanie tej dolegliwości. Niestety kot nie powie nam, że odczuwa ból czy czuje się źle. Na szczęście istnieje kilka sposobów na diagnozę oraz leczenie zapalenia trzustki.


  Przyczyny
Jest wiele czynników mogących powodować zapalenie trzustki. W większości przypadków nie da się określić głównej przyczyny. Jednak znając potencjalne przyczyny możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanu zapalnego. Jednymi z głównych są:


  • te wypływające ze złego odżywiania: otyłość dieta, wysokotłuszczowa, podwyższony poziom wapnia
  • wynikające z innych chorób: cukrzyca, zapalenie jelit, niedoczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy, wirusowe infekcje, niedokrwienie innych narządów
  • stosowanie antybiotyków i innych leków takich jak : glikokortykoidów, azatiopryny, furosemidu

    Często koty narażone są na niewydolność trzustki podczas świąt. W tym czasie w domu znajduje się nadmiar jedzenia, posiłki są obfitsze i częstsze. Właściciele najczęściej karmią kota resztkami po swoim tłustym i sytym obiedzie. Tym sposobem nieopatrznie podaje kotu nadmiar tłuszczu i cukru, co zmusza trzustkę do intensywniejszej pracy. Nadmiar produkcji enzymów prowadzi do stanu zapalnego.

  Objawy i diagnostyka
U kotów najczęściej występuje przewlekłe zapalenie trzustki. Objawami które możemy zaobserwować niemal u 90% chorych kotów to : spadek wagi, ospałość, apatia, obniżona temperatura ciała, zaburzenia poruszania się. Rzadziej: wymioty, biegunka lub zaparcia, żółtaczka. Przy ostrym i gwałtownym przebiegu zapalenia trzustki kot ma problemy z oddychaniem, może rozwinąć się też posocznica (sepsa), wywołana zakażenie całego organizmu. Często objawy, zwłaszcza przewlekłej choroby, mogą być mylone z symptomami innych chorób. Do wykluczenia innych dolegliwości bardzo ważna jest diagnoza. Sami nie jesteśmy w stanie rozpoznać zapalenia trzustki. Jeżeli zaobserwujemy wyżej wymienione symptomy u kota, najlepiej udać się do weterynarza. Najczęściej wykonywane są badania morfologiczne, biochemiczne i banie moczu. Odpowiedź na pytanie czy jest to choroba trzustki dają najczęściej wyniki badania na poziom enzymów trzustkowych. Ich nadmiar sugeruje problemy z trzustką. Wszystkie badania należy wykonywać na czczo. Musimy o tym pamiętać, gdy bierzemy kota do weterynarza.


  Leczenie
Oprócz sposobów farmakologicznych należy stosować leczenie wspomagające. Kot z ostrzejszym zapaleniem poddany jest całkowitej diecie trwającej 72 godziny. W tym czasie nie wolno podać kotu nawet wody. Układ pokarmowy musi zostać całkowicie oczyszczony, tak aby trzustka nie miała powodów do produkowania enzymów. W tym czasie należy też zahamować wytwarzanie kwasu żołądkowego, poprzez podanie leków powodujących zahamowanie tego procesu. Po 72 godzinnej głodówce, nieodłącznym elementem terapii jest uzupełnienie płynów i elektrolitów. Kot może całkowicie stracić, apetyt, jednak musimy bezzwłocznie po głodówce zmusić go do jedzenia. W innym wypadku wątroba kota może ulec stłuszczeniu. W trakcje leczenia może wystąpić cukrzyca, w takim przypadku, oprócz leków na zapalenie, należy podawać insulinę.


Kiedy kot cierpi na przewlekłe zapalenie trzustki kuracja nie jest tak drastyczna. Leczenie opiera się na niskotłuszczowej i niskocukrowej diecie, z dużą zawartością kwasu omega 6.


  Profilaktyka
Jak pisaliśmy wcześniej, określenie przyczyny zapalenia trzustki jest trudne. W większości przypadków występuje samoistnie. Jednak możemy poczynić kilka kroków zmniejszających ryzyko pojawienia się tej choroby:


  • stosowanie niskotłuszczowej diety
  • duża ilość kwasu omega 6 w pokarmie
  • rozsądne podawanie antybiotyków wywołujących zapalenie

Czasem nie można nic zrobić, aby zapobiec chorobie, tak jak przy zapaleniu trzustki. Niemniej jednak warto stosować dobrą, niskotłuszczową dietę i dbać o inne zdrowotne potrzeby kota. Profilaktyka może nie wyeliminuje prawdopodobieństwa wystąpienia choroby, ale na pewno przyczyni się do lepszego stanu zdrowia naszego mruczka.

Ratings
Kod weryfikacyjnyBy Sklepy www magento Warszawa | cypis.net