Zarejestruj się
Love Animals portal dla kochających zwierzaki.

jak pogodzić kota z ptakiem w domu

Posted on 29 Grudzień, 2014 by | 25 views

Ptak w naturalnych warunkach to zdobycz kota. Sikorki, wróble czy gołębie często padają ofiarą drapieżnego instynktu puszystego mruczka. Dlatego wydawać by się mogło, że życie tych dwóch gatunków obok siebie w zgodzie nie jest możliwe. Miłośnicy zwierząt często obawiają się, adoptować kota lub ptaka, mając już w domu jedno z nich. Niezgoda wśród nich jest uzasadniona, jednak nie dozgonna. Kot przecież to nie bezmyślny zabójca. Oczywiście czasem poluje także dla rozrywki, ale tylko na te zwierzęta, które postrzega jako ofiarę. Jeżeli zmienimy nastawienie kota do ptaka, pozwoli to na zaoponowanie pokoju między kotem, a naszym domowym ptakiem. Proces oswajania jest bardzo prosty. Postaramy się podać kilka wskazówek, które pozwolą Ci na stworzenie pozytywnych relacji, a może nawet przyjaźni między Twoimi pupilami.

W oswojeniu kota z ptakiem najważniejsze jest aby zmieć sposób postrzegania ptaka przez kota. Musimy pokazać kotu, że ptaszek należy do rodziny, a nie jest jedzeniem czy zabawką. Bardzo ważna w tym procesie jest wytrwałość w monitorowaniu działań kota i reagowaniu na nie. Jednak zanim dojdzie do bezpośredniego kontaktu dwóch pupili musisz podjąć podstawowe kroki jak: zabezpieczenie ptaka i dobór odpowiednich akcesoriów.


  Klatka
Jest ważnym elementem ochrony ptaka. Kot jest bardzo zwinny i sprytny dlatego, musisz wybrać klatkę tak, aby mruczek nie był w stanie jej przewrócić, wydobyć z niej ptaka czy wkładać łapki przez szpary między szczeblami. Wielkość klatki powinna dawać ptaku swobodę ruchu i możliwość rozprostowania skrzydeł, zanim będziesz mógł puszczać go swobodnie po domu. Na początku dobrze zaopatrzyć się w ciężką klatkę, wykonaną ze stali nierdzewnej lub litego żelaza. Waga powinna uniemożliwić kotu przewrócenie klatki. Ważna jest też szerokość rozstawienie szczebli, nie powinna przekraczać 1 cm. W przeciwnym razie, kot może wkładać łapy do środka i niepokoić ptaszka. W przypadku dużych papug jak Ary, Amazonki czy Papugi Żako istnieje też zagrożenie dla kota. Dzioby tych papug przystosowane są do łupania owoców więc są mocne i ostre. Patki nie zawahają użyć ich do obrony co może poważnie zranić kota.
Klatkę dobrze jest zastosować nawet jeśli pierwszym zwierzęciem jest papuga, a do domu wprowadzasz dorosłego czy młodego kociaka. Stworzy to lekki dystans między zwierzętami i da im czas na przyzwyczajenie się do nowych zapachów i oswojenia się z nowym domownikiem.


  Miejsce na klatkę
To także musisz wybierać rozważnie. Musi ono być swoistym azylem dla ptaka i miejscem, gdzie może odpocząć zarówno od nas jak i od kota.


  • Najważniejsze jest, aby było to miejsce na podwyższeniu do którego kot ma niełatwy dostęp. Najlepiej niech będzie to wysoka półka czy regał. Tak aby kot mógł obserwować, ale nie bawić się klatką.
  • Jeśli w domu pierwszy był ptak. Przyzwyczajony jest do swojej klatki i jej miejsca. Dlatego jeśli zajdzie potrzeba przeniesienia klatki, lepiej zrobić to kilka dni przed przybyciem kota do domu. To da czas ptaszkowi na poznania nowego miejsca klatki.
  • Nigdy nie stawiaj klatki bezpośrednio na ziemi, to może zachęcić znudzonego kota do nadmiernego zainteresowania nowym przybyszem i skończyć się tragicznie.
  • Nie przenoś też klatki zbyt często. Kiedy już kot z ptakiem będą znać się na tyle, że możesz wypuścić latającego towarzysza, zmiana miejsca klatki uniemożliwi mu ewentualną ucieczkę. Ptaki lubią stałość i zapamiętują najlepszą i najszybszą drogę do bezpiecznego miejsca. Dlatego zadbaj aby już na początku wybrać stałe miejsce stania ptasiego domku.

Ptak w klatce powinien pozostać zamknięty przez kilka dni, zanim zaczniesz oswajać go z kotem na dobre. Bardzo ważne jest też reagowanie na próby dostania się kota do klatki. Jeśli zobaczysz próbę wskoczenia na półkę z klatką lub nadmierne zainteresowanie, objawiające się poprzez skakanie lub przesiadywanie z machającym ogonem naprzeciwko miejsca klatką, musisz odgonić kota. Przy odganianiu nie używaj przemocy tylko wyraźnym „nie” przegoń kota aby się oddalił, po jakimś czasie zrozumie, że ma zostawić klatkę i ptaka w spokoju. Wiadomo, że kot to nie pies i nie jest tak chętny do nauki komend, ale zrozumie gdzie jego miejsce, a gdzie jest Twoje terytorium. Kiedy mruczek straci zainteresowanie klatką i ptakiem, możemy przejść do bezpośredniego kontaktu obu zwierzaków. Najlepiej zrobić to w dwóch krokach: Przedstawienie i budowanie więzi.


   Zapoznanie
Do zapoznania najlepiej wybrać moment kiedy kot jest zrelaksowany, wybawiony i lekko zaspany. Ptaszka najlepiej zbliżyć do kota od strony pyszczka, pamiętaj aby cały czas ptak był bezpieczny w Twoich rękach. Ptak, może się bać, ale nie wykluczone, że kot też będzie czuł strach. Może to powodować, że niekoniecznie będzie chciał upolować ptaka, ale obronić się poprzez furczenie i syczenie na nowego pupila. Dlatego za każdym razem kiedy kot zaburczy albo wyciągnie ostrzegawczo łapę, powiedz stanowcze nie i uspokój kota. Głaskanie i wprowadzanie w spokojny nastrój jest bardzo pomocne. Można też ocierać ptaszkiem lekko o pyszczek czy futerko kota, aby kojarzył mu się z pieszczotami, tak jak nasze dłonie czy kolana. Pozytywne skojarzenia pomogą kotu zrozumieć, że ptak jest czymś dobrym, a nie posiłkiem czy wrogiem. Pierwsze spotkanie może przebiec nieciekawie. Kot może uciec prychając i sycząc lub chcieć zaatakować ptaka. Także ptaszek ze strachu może się wyrywać. Czynność należy powtarzać do momentu, aż oba zwierzęta będą spokojne w swoi towarzystwie. Ważne jest aby nie zrazić się na początku. Nasz spokój i wytrwałość wiele ułatwi przy przedstawianiu ptaka kotu. Ważne aby oba zwierzęta przebywały z nami. Koty czasem czują zazdrość, dlatego musimy uświadomić im, że obecność ptaszka nie zagraża ich pozycji.


  Budowanie więzi
Ten etap jest bardzo wymagający od właściciela. Polega na stałym obserwowaniu gdzie znajduje się kot gdy klatka ptaszka jest otwarta. Jeśli zapoznanie poszło dobrze, kot jest przyzwyczajony do obecności ptaka. Ale ptak to wciąż zdobycz, bądź potencjalna zabawka. Tyczy się to zwłaszcza mniejszych ptaków jak np. kanarki. Mały szybki ptaszek, machający energicznie skrzydełkami, tylko zachęca kota do polowania czy morderczych skoków, aby złapać szybo poruszający się obiekt. Pierwszym krokiem jest zatrzymywanie kota, przy każdej próbie złapania, bądź bawienia się z ptakiem. Zawsze gdy zobaczysz, że kot nadmiernie śledzi ruchy ptaszka i czai się powiedz nie i dotknij kota aby wytrącić go ze skupienia na polowaniu. Musisz też pokazać mu, że ptak to część domu i że należy do Ciebie. Dobrym sposobem jest wspólne karmienie zwierząt. Niech ptak będzie obecny przy posiłku kota. Nawet jeśli wtedy nie je niech kręci się koło kota i zagląda mu do miski. Pozwoli kotu to na zdanie sobie sprawy, że ptak nie jest jego wrogiem. Zwłaszcza papugi lubią przebywać z właścicielem. Wykorzystaj sytuacje gdy, kot śpi u Ciebie na kolanach, dbaj o to, żeby ptaszek też był obecny. Ważnym elementem są też pieszczoty. Niektóre ptaszki lubią drapanie i głaskanie czy zabawę, możesz jednocześnie głaskać kota i ptaka. Często koty i papugi mogą zbudować nawet przyjaźń. Papugi są bardzo towarzyskie i inteligentne tak jak koty. Kiedy pozwolimy kotu traktować ptaszka jak towarzysza, na pewno go nie zje. Dopóki nie jesteś pewny, że kot całkowicie akceptuje nowego towarzysza, nie wypuszczaj ptaszka z klatki pod Twoją nieobecność.


Relacje między gatunkami bywają trudne, jednak pamiętaj, że to Ty jesteś panem domu i Ty decydujesz jak zwierzęta mają się zachowywać. Każde zwierze ma umiejętność nauki i należy to wykorzystać. Kot potrafi poprzez powtarzanie czynności, nauczyć się co mu wolno, a czego nie. Jedynym kluczem do sukcesu jest Twoja konsekwencja. Dzięki niej nawet ptak i kot mogą zostać przyjaciółmi.

Ratings
Kod weryfikacyjnyBy Sklepy www magento Warszawa | cypis.net