Zarejestruj się
Love Animals portal dla kochających zwierzaki.

Biegunka u kotów

Posted on 30 Grudzień, 2014 by | 5 views

Biegunka u kotów może występować w dwóch odmianach, albo jest przewlekła, albo jednorazowa, wywołana jakimś nieszkodliwym czynnikiem. Z drobnych niestrawności kot sam potrafi się wyleczyć. Niestety przedłużająca się biegunka może prowadzić do odwodnienia, innych chorób czy nawet śmierci kota. Aby móc zaradzić problemom żołądkowym kota, należy odszukać przyczynę biegunki. Drugim krokiem często jest zmiana diety kota. W wielu przypadkach nie jedzenie jest problemem, a np. dysfunkcje któregoś z narządów czy przyczyny wirusowe. W tych przypadkach sama zmiana diety nie wystarczy. Niezależnie od przyczyny, najlepiej zgłosić się z problemem do weterynarza.Co możemy zrobić zanim zabierzemy kota do weterynarza?


  Obserwacja
Najważniejszą rzecz jaką możemy zrobić dla kota przed pójściem do weterynarza jest monitoring jego zachowania. Ułatwi to znacznie diagnozę przyczyny biegunki, będziemy przygotowani na wszystkie pytania jakie może zadać nam lekarz podczas badania. Na co zwrócić największą uwagę:


  • Częstotliwość oddawania kału: jeżeli kot robi to więcej niż 5 razy dziennie jest to sygnał do niepokoju.
  • Składniki diety: przejrzyj to czym kot odżywiał się w przeciągu kilku ostatnich dni Czy w posiłkach nie pojawiły się produkty nieświeże, smażone czy krowie mleko.
  • Wagę kota: jeśli kot tracił na wadze i traci nadal może być to symptom zapalenia jelit bądź infekcji wirusowych czy bakteryjnych.
  • Obecność krwi w kale: jeśli kał jest czarny i śliski, ale nie koniecznie aż tak bardzo rzadki, niezwłocznie skonsultuj się z weterynarzem.
  • Zmianę karmy: być może kot jest uczulony na któryś ze składników wchodzących w skład nowej karmy.
  • Podawanie leków: koty często po antybiotykach odczuwają bóle brzucha i miewają niestrawności. Jeśli po antybiotyku biegunka utrzymuje się dłużej niż 2 dni, należy zasięgnąć porady weterynarza.
Ratings
Kod weryfikacyjnyBy Sklepy www magento Warszawa | cypis.net